środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie głazy ogrodzenia te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym okiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, trywialnej obróbce oraz stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź od razu ociosuje, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy sztachetki PCV na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się barwa głazów na plot z plastiku na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek, przybierają one wtenczas rozmaite tony czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można również siekać na sześciany o symetrycznych kształtach, stosowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je porcjować przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki Winylowe wykorzystuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, ale dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia PCV na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu i naszych upodobań kształt kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz sztachety z PCV na plot i furtę sztachetowa stawia się z głazów wielorakiego konturu, zestawionych na kamiennym lub betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kawałeczków o nieproporcjonalnych kształtach, trzeba je adekwatnie zestawiać tzn. tak, tak aby forma każdego następnego łączył się z poprzedzającym. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenia Winylowe należą do głazów mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają też mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane fabryki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, aby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz