wtorek, 24 maja 2016

Trwałe ogrodzenia z drewna

Trwałe płoty drewniane

Niewłaściwie konserwowane ogrodzenia drewniane prędko się eksploatują oraz mogą nieodwołalnie stracić swój dotychczasowy czar i cechy. Decydując się na zastosowanie drzewa na płot warto poznać typy konserwacji i pielęgnacji takiego płotu. Tylko wtedy będziemy mogli upajać się jego pięknem przez wiele lat.

Wszelkie prace konserwujące płot z drewna wypada zacząć od poprawnego oraz dokładnego przygotowania towaru na ogrodzenie, dlatego że od tego zależy wynik końcowy własnych prac. Przed użyciem artykułów do protekcji oraz ozdoby sztachet z drzewa kluczowe jest weryfikacja, czy drzewo jest czyste, suche i czy nie nosi objawów biokorozji. Nie wcześniej niż po zakończeniu obróbki drzewa na ogrodzenie możemy przejść do aplikacji preparatów konserwujących.

Konserwację, przede wszystkim w przypadku gołego drewna ogrodzeniowego, winnyśmy zacząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu fachowego, który zabezpiecza drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną oraz insektami. Jak zabezpieczymy już nasze płot przed rozwojem biokorozji, powinno się nanieść kolejne preparaty, jakie zabezpieczą je przed wyznacznikami atmosferycznymi- wodą oraz promieniowaniem UV. Jeżeli potrzebujemy utrzymać naturalny kolor drewna naszego ogrodzenia, winniśmy użyć achromatyczny lakier do zastosowań zewnętrznych. Jeśli natomiast zależy nam na nadaniu naszemu ogrodzeniu sprecyzowanego atramentu, powinniśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący lub lakierobejcę.

W pierwszym przypadku środek konserwujący wsiąknie w drewno, ochroni ogrodzenie od środka, ale nie stworzy na jego nawierzchni zabezpieczającego filmu. Konserwowane w ten sposób ogrodzenie zostanie matowe oraz naturalne w dotyku. Jeżeli zależy nam na lepszej oraz trwalszej protekcji ogrodzenia, powinniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca wytworzy na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, który skuteczniej niż w przypadku impregnatu asekuruje płot przed negatywnym działaniem elementów atmosferycznych.

Jak widać aby płoty z drzewa były trwałe należy przeznaczyć im wiele uwagi oraz troski.

Całkowicie inaczej jest w przypadku płotów z plastiku. Ów odmiana ogrodzeń jest w pełni odporny na czynniki atmosferyczne dzięki czemu nie potrzebuje konserwacji. Ogrodzenia PCV nie podlegają również biokorozji w następstwie tego służą swoim posiadaczom przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz